Bílé skvrny na čokoládě. Co znamenají?

Čokoláda. Lahůdka! Ale dozajista jste už někdy sáhli po kousku čokolády a k vašemu překvapení byla pokryta bílými skvrnkami, což Vás nutilo zvážit její konzumaci. Pojďme odhalit, co se skrývá za tímto fenoménem, zda je čokoláda v takovém případě v poživatelném stavu a především, jak celé věci předejít.
Čokoláda uchovává své vlastnosti 24 měsíců po její výrobě. Je však citlivá na pach a vlhkost, a proto je proces jejího uskladňování důležitý.
Hrají zde roli dva faktory. Složení čokolády a její uchovávání.
Bílé skvrny na čokoládě kvůli jejímu způsobu skladování
Bežně se objevují dva důvody spojené se skladováním čokolády a bílými skvrnami na ní:
- Tuky vytlačené na povrch čokolády, kvůli kontaktu se vzduchem, který pronikne do nesprávně zabaleného kousku.
- Tyto tuky také mohou vyjít na povrch kvůli náhlé teplotní změně.
- Skladování na vlhkých místech.
Bílé skvrny na čokoládě kvůli jejímu složení
-
-
-
-
Fat Bloom neboli zbělání kvůli tuku
-
-
-
Objeví se, když je čokoláda vystavena teplotám vyšším, než 30 stupňů. Tuk se rozpustí, stoupne na povrch a jakmile zkristalizuje, objeví se ony skvrny. Běžně se toto děje v případě čokolád s ořechy. Například u čokolády s lískovými ořechy je tento fenomén velmi častý, neboť tuk v lískových ořeších je prakticky tekutý i při pokojových teplotách.
-
-
-
-
Sugar bloom neboli zbělaní kvůli cukru
-
-
-
Jedná se o fenomén, kdy se rozpustí tentokrát cukr, stoupne na povrch čokolády a zkristalizuje během procesu vypařování. Takovýto proces nastane při 75% až 80% vlhkosti. Čokoláda poté vypadá podobně jako při zbělání kvůli tuku, avšak její textura a chuť se tentokrát mění a tím pádem ztrácí na kvalitě. Co se týče textury, může zhrudkovatět a co se týče chuti, může být až nepříjemná.
Jak tomu předejít
- Skladovat při teplotě 12 až 18 stupňů.
- Uchránit před průnikem vzduchu do obalu.
- Ačkoliv se často skladuje a také může skladovat v lednici, kvůli přítomné vlhkosti se to nedoporučuje.
- Vyhnout se teplotním změnám.
Je čokoláda ve špatném stavu?
Nikoliv. Čokoláda sice není ve špatném stavu, ale i přesto je třeba se výše zmíněným procesům vyhnout. Jak v případě zbělání kvůli tuku, tak v případě zbělání kvůli cukru, čokoláda mění své aroma. A konkrétně v druhém případě, je možná změna chuti i textury, zatímco v prvním případě dochází ke změně vzhledu a chuť se zachovává. Nicméně, pokud se nám i přesto něco takového přihodí, můžeme čokoládu znovu rozpustit, aby všechny její složky opět zkristalizovali, a nebo ji použít pro přípravu jiných cukrářských výrobků.
Zdroj: https://www.lachinata.es/blog/manchas-blancas-en-el-chocolate/