Čerstvý Extra Panenský Olivový Olej naší nové sezóny je nyní k dispozici, vyrobený z prvních oliv ze sklizně, limitovaná edice, do vyprodání zásob. Čerstvý Extra Panenský Olivový Olej naší nové sezóny je nyní k dispozici, vyrobený z prvních oliv ze sklizně, limitovaná edice, do vyprodání zásob. Čerstvý Extra Panenský Olivový Olej naší nové sezóny je nyní k dispozici, vyrobený z prvních oliv ze sklizně, limitovaná edice, do vyprodání zásob.
Shopping Cart

No products in the cart.

Bílé skvrny na čokoládě. Co znamenají?

Čokoláda. Lahůdka! Ale dozajista jste už někdy sáhli po kousku čokolády a k vašemu překvapení byla pokryta bílými skvrnkami, což Vás nutilo zvážit její konzumaci. Pojďme odhalit, co se skrývá za tímto fenoménem, zda je čokoláda v takovém případě v poživatelném stavu a především, jak celé věci předejít.

Čokoláda uchovává své vlastnosti 24 měsíců po její výrobě. Je však citlivá na pach a vlhkost, a proto je proces jejího uskladňování důležitý.

Hrají zde roli dva faktory. Složení čokolády a její uchovávání.

Bílé skvrny na čokoládě kvůli jejímu způsobu skladování

Bežně se objevují dva důvody spojené se skladováním čokolády a bílými skvrnami na ní:

  • Tuky vytlačené na povrch čokolády, kvůli kontaktu se vzduchem, který pronikne do nesprávně zabaleného kousku.
  • Tyto tuky také mohou vyjít na povrch kvůli náhlé teplotní změně.
  • Skladování na vlhkých místech.

Bílé skvrny na čokoládě kvůli jejímu složení

        • Fat Bloom neboli zbělání kvůli tuku

Objeví se, když je čokoláda vystavena teplotám vyšším, než 30 stupňů. Tuk se rozpustí, stoupne na povrch a jakmile zkristalizuje, objeví se ony skvrny. Běžně se toto děje v případě čokolád s ořechy. Například u čokolády s lískovými ořechy je tento fenomén velmi častý, neboť tuk v lískových ořeších je prakticky tekutý i při pokojových teplotách.

        • Sugar bloom neboli zbělaní kvůli cukru

Jedná se o fenomén, kdy se rozpustí tentokrát cukr, stoupne na povrch čokolády a zkristalizuje během procesu vypařování. Takovýto proces nastane při 75% až 80% vlhkosti. Čokoláda poté vypadá podobně jako při zbělání kvůli tuku, avšak její textura a chuť se tentokrát mění a tím pádem ztrácí na kvalitě. Co se týče textury, může zhrudkovatět a co se týče chuti, může být až nepříjemná.

Jak tomu předejít

  • Skladovat při teplotě 12 až 18 stupňů.
  • Uchránit před průnikem vzduchu do obalu.
  • Ačkoliv se často skladuje a také může skladovat v lednici, kvůli přítomné vlhkosti se to nedoporučuje.
  • Vyhnout se teplotním změnám.

Je čokoláda ve špatném stavu?

Nikoliv. Čokoláda sice není ve špatném stavu, ale i přesto je třeba se výše zmíněným procesům vyhnout. Jak v případě zbělání kvůli tuku, tak v případě zbělání kvůli cukru, čokoláda mění své aroma. A konkrétně v druhém případě, je možná změna chuti i textury, zatímco v prvním případě dochází ke změně vzhledu a chuť se zachovává. Nicméně, pokud se nám i přesto něco takového přihodí, můžeme čokoládu znovu rozpustit, aby všechny její složky opět zkristalizovali, a nebo ji použít pro přípravu jiných cukrářských výrobků.

Zdroj: https://www.lachinata.es/blog/manchas-blancas-en-el-chocolate/

Sdílej se svými přáteli: